Drukuj

Fundacja Bronisławy i Tadeusza Kulczyków osobowość prawną uzyskała 27 listopada 2015 r. Jej celem jest udzielanie pomocy w różnych obszarach uczniom Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarneckiego w Nisku. m. in. poprzez:

  1.    fundowanie stypendiów socjalnych, sportowych i naukowych;
  2.    organizowanie na terenie szkoły akcji promujących ochronę zdrowia dzieci i młodzieży;
  3.    organizowanie na terenie szkoły szkoleń dla przyszłych wolontariuszy;
  4.    zakup podręczników i pomocy naukowych dla dzieci z ubogich rodzin.

Założycielami Fundacji jest małżeństwo Bronisławy i Tadeusza Kulczyków. Dobroczyńcy to para pochodząca z Niska. Oboje ukończyli niżańskie liceum w 1962 roku i zgodnie podkreślają, że życiowego sukcesu nie odnieśliby, gdyby nie wychowanie i wiedza wyniesione ze szkoły przy Placu Wolności. Utworzenie Fundacji traktują jako spłatę długu wobec swojej Alma Mater.

Uroczysta inauguracja działalności Fundacji Bronisławy i Tadeusza Kulczyków odbyła się 5 lutego 2016 r. w auli Liceum Ogólnokształcącego w Nisku z udziałem najwyższych władz samorządowych Powiatu Niżańskiego. Wydarzenie uświetniło podpisanie porozumienia o współpracy, które sygnowali Prezes Zarządu Fundacji Tadeusz Kulczyk oraz Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Nisku Jerzy Stelmach.

O Fundatorach

Tadeusz Kulczyk urodził się w Nowej Wsi koło Niska. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Nisku (1962). Studiował na AGH w Krakowie. W 1968 roku uzyskał tytuł magistra inżyniera ze specjalnością wiertnictwo górnicze i naftowe. Swoją karierę związał z górnictwem naftowym. Życie zawodowe rozpoczął w Przedsiębiorstwie Poszukiwań Naftowych w Zielonej Górze, następnie został szefem produkcji w Oddziale Eksploatacji Złóż Ropy i Gazu w Poznaniu, by później wyjechać na kontrakt do Libii. Po powrocie podjął pracę w Zielonej Górze jako specjalista profilaktyki przeciwerupcyjnej. W latach 1987 – 2000 pełnił funkcję dyrektora oddziału w Zielonej Górze, pod koniec tego okresu będąc wiceprezesem Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazowego S.A. w Warszawie. W 2000 r. został odwołany ze stanowiska dyrektora, by po ośmiu latach wrócić na nie i pełnić swe obowiązki do końca 2011 roku, kiedy przeszedł na emeryturę.

Bronisława Kulczyk jest absolwentką została absolwentką Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Nisku (1962). Sześć lat później ukończyła Akademię Medyczną w Krakowie. Jest doktorem nauk medycznych, specjalistką chorób dzieci i medycyny społecznej. Swoją karierę związała ze Szpitalem Wojewódzkim w Zielonej Górze i Specjalistycznym Szpitalem Dziecięcym w Poznaniu.

Państwo Kulczykowie mają dwoje dorosłych dzieci i troje wnuków.